Якщо вас турбує нежить, закладеність верхніх дихальних або кірки на слизовій оболонці, то вам допоможе промивання носа сольовими розчинами, як одна з найдієвіших лікувальних процедур. Ця механічна дія дозволяє видалити віруси, алергени, частинки пилу та продукти запалення, відновивши комфортне носове дихання під час хвороби або в період епідемій як превентивна оздоровча практика.
Внутрішня, невидима оку частина носових каналів поділяється на три ходи: верхній, середній та нижній. Ходи мають нюхову та дихальну області, остання з яких вистелена війчастим епітелієм. Весь епітелій усіяний дрібними віями, які перебувають у постійному русі, переміщаючи слизовою оболонкою носа до літра слизу на добу. Там накопичуються алергени, інфекції та інші дрібні частинки. Вії переносять їх із носової порожнини в горлянку, звідки рідина потрапляє у шлунок, де всі патогени спалюються у шлунковому соку.
Деякі види інфекцій осідають саме в носовій порожнині. Вони сприяють набряку та посиленому виробленню слизу, який стає більш в'язким, через що з'являються спочатку рідкі, а потім — густі соплі. Вії не можуть впоратися з такою щільною рідиною. У результаті слиз накопичується у проходах, заважаючи носовому диханню.
Щоб впоратися із цим неприємним симптомом, необхідно зменшити набряк та видалити надлишки рідини. З першим завданням чудово справляються судинозвужувальні препарати, а щоб впоратися з другим, слід промивати ніс при застуді. Крім того, що це допоможе покращити носове дихання, процес також сприяє засвоєнню діючих речовин із судинозвужувальних препаратів, покращуючи їхню ефективність.
Рідина для промивання повинна безперешкодно циркулювати з однієї половини носа в іншу, саме тому важливо стежити, щоб носове дихання не було перекрите набряком слизової оболонки.
Крім цього, не можна промивати ніс, якщо присутні:
Перед початком промивання рекомендується проконсультуватися з лікарем, особливо якщо у вас є якісь із зазначених протипоказань.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Отоларингологи рекомендують користуватися саме аптечними розчинами, тому що:
Усі аптечні засоби подібної групи поділяються за концентрацією солі:
У домашніх умовах при використанні ліків для промивання носа ймовірність негативних наслідків мінімальна. Однак подібний розчин можна виготовити самостійно. Для цього знадобиться:
Ретельно розмішайте розчин, щоб у ньому не залишалося осаду. Для промивання носа дорослим та підліткам потрібно до 200 мл розчину.
Зберігати саморобний засіб можна не більше ніж добу.
Сам процес вимагатиме додаткового оснащення. У аптеках продаються флакони із зручними накладками. Замість них можна використовувати гумову спринцівку, чайнички, шприци без голки.
При гострому запаленні, коли збирається велика кількість слизу, промити ніс непросто, адже розчин не зможе потрапити до носової порожнини в необхідному обсязі. Тому приблизно за 15 хвилин до процедури слід закапати судинозвужувальні краплі або скористатися спреєм. Якщо ви використовуєте саме краплі, для того, щоб засіб подіяв краще, закапайте його в ліву ніздрю правою рукою, а в праву — лівою. Таким чином ви зможете впливати на слизову оболонку не перегородки носа, а носових раковин, де й відбувається запалення.
Далі слід ознайомитись із технікою процесу. Носова порожнина з'єднується з внутрішнім вухом через євстахієву трубу та важливо, щоб рідина не потрапила в цю ділянку і не спровокувала отит. Під час промивання голову варто нахиляти лише вперед, не повертаючи вбік. У цьому випадку розчин виходитиме або назад з ніздрів, або через носоглотку в горло.
Покрокова інструкція, як промивати ніс дорослій людині:
Крім того, що необхідно знати, як промивати ніс при нежиті, важливо контролювати й процес видалення слизу. Якщо перекрити обидві ніздрі одночасно, то є висока ймовірність спровокувати додаткове запалення. Необхідно контролювати, щоб у повітря, яке ви видихаєте з носа, був вихід. Інакше частинки слизу з інфекцією можуть потрапити до середнього вуха та стати причиною ускладнень.
Щоб позбутися рідини в носі, використовуйте короткі переривчасті видихи. Краще, щоб вона виходила порційно — це найбезпечніший спосіб.
З лікувальною метою ніс промивають досить часто: 3-4 рази у день від 7 до 14 днів. При правильній техніці виконання побічних ефектів у сольових розчинів немає, що значно полегшує їхнє використання.
При тривалому нежиті, а також з першого дня застуди, щоб прискорити одужання, рекомендується включити у процес лікування оригінальний німецький препарат Синупрет® від компанії «Біонорика». Він має комплексну дію: противірусну, секретолітичну, антибактеріальну та протизапальну, що допомагає усунути симптоми нежитю, полегшити дихання та запобігти ускладненням. Синупрет® швидко покращує відтік слизу, відновлює вентиляцію пазух та знижує запалення.
А щоб рідше хворіти, варто зробити промивання носа частинкою щоденного гігієнічного ритуалу. Це допоможе видаляти пил та алергени в період цвітіння, усувати інфекції після відвідування громадських місць або контакту з хворою людиною.
1“Парадигма брендів і генериків: погляд клінічного фармацевта” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (57) 2021 р.
2“Діагностика та лікування захворювань, що супроводжуються синдромом гострого нежитю” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (557), 2023 р
3“Ефективність рослинного лікарського засобу BNO 1016 у лікуванні гострого риносинуситу в контексті раціональної антибіотикотерапії” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 1-2 (562-563), 2024 р
4Berardino F, Zanetti D, D'Amato G. Nasal rinsing with an atomized spray improves mucociliary clearance and clinical symptoms during peak grass pollen season. American Journal of Rhinology & Allergy 2017;31(1):40‐3.
5Bachmann G, Hommel G, Michel O. Effect of irrigation of the nose with isotonic salt solution on adult patients with chronic paranasal sinus disease. European Archives of Oto‐ Rhino‐Laryngology 2000;257(10):537‐41.
6Heatley DG, McConnell KE, Kille TL, Leverson GE. Nasal irrigation for the alleviation of sinonasal symptoms. Otolaryngology ‐ Head and Neck Surgery 2001;125(1):44‐8.