Бактеріальний синусит – це запалення носових пазух носа, яке має бактеріальну природу. Це досить поширене захворювання, яке може турбувати як дорослих, так і дітей. Воно призводить до значного погіршення самопочуття, негативно впливає на працездатність, а за відсутності адекватного лікування ще й спричиняє виникнення важких ускладнень. Але чому може розвинутися гострий бактеріальний синусит, і як із ним упоратися?
Найчастіше гострий бактеріальний синусит є ускладненням звичайного риносинуситу – нежитю, що виникає на тлі ГРВІ (гострої респіраторної вірусної інфекції). Будь-який нежить тією чи іншою мірою супроводжується запаленням синусів (пазух носа). Однак найчастіше запальний процес, спричинений вірусами, минає поступово сам собою, не спричиняючи жодних ускладнень.
Але іноді гострий вірусний синусит ускладнюється приєднанням бактеріальної флори. Це може статися через зниження опірності організму або на тлі наявності сприятливих чинників:
Усі ці чинники призводять до того, що носовий секрет стає в'язким, він насилу виводиться з носових пазух, і в них виникає сприятливе середовище для розмноження бактерій.
Іноді бактеріальний синусит має первинний характер – розвивається не після вірусного риніту, а сам по собі. Найпоширенішими збудниками такої хвороби стають стрептококи, гемофільна паличка та моракселла1.
Основні симптоми бактеріального синуситу включають:
Варто враховувати, що жоден із перелічених симптомів не є специфічним саме для бактеріального синуситу. Гострий вірусний риносинусит проявляється абсолютно такою ж клінічною картиною.
Звичайно ж, бактеріальний синусит заразний. Бактерії можуть передаватися від людини до людини повітряно-крапельним і побутовим шляхом (під час спільного застосування посуду тощо). Однак ступінь заразності різних збудників може варіюватися.
За появи синуситу необхідно звернутися по допомогу до лікаря – терапевта або отоларинголога. Зазвичай бактеріальний синусит діагностують у тому випадку, якщо симптоми зберігаються понад 10 днів, або посилюються через 5-7 днів, або погіршуються після початкового періоду поліпшення (у разі первинного розвитку ГРВІ)2.
Рентген-діагностика та мазок із носа вважаються не інформативними методами дослідження. Рентген-знімок при вірусному і бактеріальному синуситі може бути абсолютно однаковим, а бактерії, що знаходяться в носових ходах, можуть значно відрізнятися від патологічної флори в носових пазухах.
Іноді, щоб поставити діагноз гострий бактеріальний синусит, лікарі проводять пункцію пазух. Однак найчастіше таке дослідження показане лише за відсутності ефекту від проведеного лікування і підозри на розвиток ускладнень3.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Класична схема лікування бактеріального синуситу включає:
Також важливу роль відіграє організація комфортного мікроклімату – підтримання стабільної температури на рівні 18-20 °С і вологості на рівні не менше 50%.
Важливо враховувати, що антибактеріальні краплі в ніс не можуть використовуватися як альтернатива класичному пероральному лікуванню. Місцеві засоби не можуть проникнути в тканини носових пазух і забезпечити видалення патогенної флори. Антибіотики при бактеріальному синуситі можуть призначатися на термін від 5 до 14 днів залежно від клінічної картини, віку пацієнта та його особливостей2.
Одним із медикаментів, які можуть прийти на допомогу під час лікування бактеріального синуситу є Синупрет®. Це натуральний препарат виробництва відомого німецького бренду Біонорика СЕ. Його унікальність полягає не тільки в ретельно підібраному складі – засіб містить екстракти 5 лікарських рослин, які потенціюють дію одна одної, а й у тому, що для його створення використовували технологію фітонірингу. Це розробка Біонорика СЕ, і її суть полягає в об'єднанні багаторічних напрацювань фітотерапії з інноваційними досягненнями сучасного інжинірингу.
Із Синупретом® лікування гострого бактеріального синуситу здійснюється комплексно. Препарат чинить дію вже з першого дня прийому, він дійсно лікує хворобу, а не маскує її прояви. Синупрет® допомагає:
Лікування бактеріального синуситу за допомогою Синупрет® може знизити потребу у використанні антибіотиків. Якщо застосовувати такі ліки з першого дня хвороби, можна обійтися без системної антибіотикотерапії та скоріше повернутися до звичного ритму життя. А якщо антибіотики все ж будуть призначені, Синупрет® посилить їхню дію.
Препарат випускається в різних лікарських формах – у вигляді таблеток, сиропу, крапель. Це дає змогу підібрати максимально зручний варіант для різних пацієнтів з урахуванням їхніх індивідуальних переваг. Зокрема, таблетки можна взяти з собою навіть на роботу, щоб закінчити курс терапії до кінця. А краплі будуть зручні тим, хто не любить таблетки.
За відсутності адекватного лікування і несвоєчасного звернення по медичну допомогу бактеріальний синусит може спричиняти різні важкі й небезпечні ускладнення. Бактерії можуть проникати в поруч розташовані структури та системний кровотік або лімфоток, спричиняючи розвиток:
Бактеріальний синусит – це захворювання, яке може розвинутися абсолютно в кожної людини. Ця хвороба супроводжується значним погіршенням самопочуття і може спровокувати різні ускладнення. Але за своєчасного і правильного лікування вона цілком піддається лікуванню. Зокрема, впоратися з бактеріальним синуситом допоможе Синупрет®.
1Derek L. DeBoer; Edward Kwon. Acute Sinusitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2Amanda S. Battisti; Pranav Modi; Jon Pangia. Sinusitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
3Anon J. B.СУЧАСНЕ ЛІКУВАННЯ ГОСТРОГО БАКТЕРІАЛЬНОГО РИНОСИНУСИТУ. Clinical Infectious Diseases 2005; 40 (Suppl 7) S479 — S488