Гострий риніт є одним із найпоширеніших запальних захворювань верхніх дихальних шляхів. Ця недуга, яка проявляється як звичайний нежить, щорічно турбує мільйони людей. Дорослі хворіють на гострий риніт у середньому до 2 разів на рік, а діти — до 10 разів на рік. Хвороба негативно впливає на якість життя та нерідко вимагає лікування за участю лікаря.
Гострий риніт — це двостороннє запалення слизової оболонки носа, що призводить до порушення дихання. Під час хвороби зазвичай виділяється велика кількість слизу, який збирається в носових проходах та вимагає висмаркування.
Зазвичай під час захворювання відбувається послідовна зміна стадій, кожна з яких має характерні симптоми:
Заразність гострого риніту залежить від його походження. Вірусний та бактеріальний риніти є заразними захворюваннями — збудники інфекції поширюються повітряно-краплинним шляхом. Алергічний риніт не передається від людини до людини.
Гострий риніт може бути спричинений різними причинами. Умовно їх можна поділити на інфекційні та неінфекційні. Вірусні інфекції — найчастіша причина нежитю. Бактеріальний риніт може розвиватися як ускладнення після вірусного захворювання. Алергічний (неінфекційний) риніт виникає внаслідок контакту з алергенами, якими можуть бути пилок рослин, домашній пил, шерсть тварин, харчові продукти та інші. Алерген провокує захисну реакцію імунної системи, що призводить до запалення слизової оболонки носа.
До інших причин нежиті відносяться:
Анатомічні особливості та хронічні захворювання, такі як викривлення носової перегородки та гіпертрофія аденоїдів сприяють частим ринітам, ускладнюючи дихання та відтік слизу.
Під час огляду пацієнта лікар може виявити характерні ознаки гострого риніту. Виражене почервоніння та набряк слизової оболонки носа свідчать про активний запальний процес. Внаслідок запалення відбувається звуження носових ходів та непрохідність слизових виділень, що призводить до утруднення дихання. У деяких випадках можуть спостерігатися невеликі крововиливи в носових проходах.
Найбільш поширеними симптомами гострого риніту є:
Фахівці зазвичай оцінюють рівень прояву гострого риніту за станом слизової оболонки носа. Також слід звертати увагу на особливості секрету, що виділяється, який може бути водянистим та прозорим, слизовим або гнійним. Характер виділень може свідчити про наявність інфекції та навіть важких захворювань.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Зазвичай діагностика гострого риніту не викликає труднощів. Лікар може використовувати методи огляду носової порожнини та пальпації пазух для встановлення точного діагнозу та виключення інших хвороб. Біль, що виникає при натисканні носових пазух, вказує на синусит. За потреби фахівець може призначити додаткові обстеження: риноскопію, алергопроби, здачу загального аналізу крові, рентген пазух та бактеріологічне дослідження виділень із носа.
Лікування гострого риніту має ґрунтуватися на комплексному підході. Якщо хвороба поєднується з іншими тяжкими симптомами, потрібно обов'язково проконсультуватися в лікаря. Основна мета в лікуванні гострого риніту — зняти запалення слизової носа та відновити її нормальне функціонування, повертаючи свободу дихання:
Фітопрепарати, що містять різні рослинні екстракти, здатні значною мірою полегшити симптоми риніту вірусного, поствірусного та бактеріального характеру, надаючи протизапальний та імуностимулювальний ефект. До таких ліків належить Синупрет® від німецької компанії Біонорика, створений за допомогою прогресивної технології фітонірингу.
Синупрет® Екстракт є однією з найефективніших форм препарату. Лікарський засіб має комплексну дію завдяки унікальній та цінній комбінації п'яти лікарських трав. Рослинні екстракти знімають болючі прояви, забезпечуючи зменшення потреби в антибіотиках.
Доповнюючи та посилюючи один одного, компоненти тирличу, первоцвіту, щавлю, бузини та вербени зупиняють розмноження вірусів у клітинах слизової носа, забезпечуючи мінімізацію ризику розвитку вторинної бактеріальної інфекції та профілактику ускладнень.
Синупрет® Екстракт допомагає швидко вилікувати як гострий риніт, так і складніше захворювання — синусит. Завдяки своїй надійності фітопрепарат заслужив на довіру лікарів та рекомендації високого рівня.
Ігнорування нежитю може призвести до серйозних ускладнень через посилення інфекційного процесу та його поширення на інші органи дихальної системи: горлянку, горло та трахею. Запущений риніт може спричинити отит та запальні захворювання очей. Затяжний нежить часто призводить до порушення слуху та нюху.
У людей з ослабленим імунітетом недостатнє лікування звичайного риніту може спровокувати розвиток важчих захворювань, таких як бронхіт та пневмонія.
Основні рекомендації щодо профілактики гострого риніту полягають у зміцненні імунітету, правильній гігієні рук та зведенні до мінімуму контактів із хворими людьми. Обов'язковими умовами підтримки здоров'я дихальної системи є здоровий сон, збалансоване харчування та фізична активність.
Гострий риніт — це поширене захворювання, яке легко піддається лікуванню. Слід пам'ятати, що навіть звичайний нежить може призвести до ускладнень, якщо його не зупинити на початкових стадіях. Своєчасне звернення до лікаря та відповідальне лікування в домашніх умовах допоможуть уникнути негативних наслідків та швидко одужати.
1“Парадигма брендів і генериків: погляд клінічного фармацевта” Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (57) 2021 р.
2“Ефективність рослинного лікарського засобу BNO 1016 у лікуванні гострого риносинуситу в контексті раціональної антибіотикотерапії” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 1-2 (562-563), 2024 р
3Діагностика та лікування захворювань, що супроводжуються синдромом гострого нежитю. Автор: Завідувачка кафедри оториноларингології з курсом хірургії голови та шиї Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук, професор Іванна Василівна Кошель. Підготував Олександр Соловйов / Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (557), 2023 р.
4Насиров В.А., Ізаєва Т.А., Ісламов І.М., Ісмаїлова А.А., Бєднякова Н.Н., Синусити. Клініка, діагностика та лікування, Бішкек, 2011, 175 с.
5Quillen, David M., and David B. Feller. "Diagnosing rhinitis: allergic vs. nonallergic." American family physician 73.9 (2006): 1583-1590.
6Green, Robin J., Andre Van Niekerk, and Charles Feldman. "Treating acute rhinitis and exacerbations of chronic rhinitis–A role for topical decongestants?." South African Family Practice 62.1 (2020): 1-5.
7Çatlı, Tolgahan, Huntürk Atilla, and Eva Kathryn Miller. "Acute viral rhinitis." All Around the Nose: Basic Science, Diseases and Surgical Management (2020): 199-202.