Перейти до основного вмісту

Склад препарату Синупрет®


За своїм складом Синупрет® — унікальний рослинний комплекс. До списку активних діючих компонентів даного препарату входять: корінь горечавки (Gentianae radix), квітки первоцвіту з чашечкою (Primulae flos), трава щавлю (Rumicis herba), квітки бузини (Sambuci flos) і трава вербени (Verbenae herba).

Горечавка жовтаГоречавка жовта (Gentiana lutea) – це рослина роду Тирлич (Gentiana) родини Тирличевих (Gentianaceae), яка зустрічається в Південній Європі та у горах Центральної Європи; виростає до одного метра заввишки. У народній медицині кореневища та коріння горечавки застосовували для лікування туберкульозу легень, алергії, малярії та у якості протикашльового засобу¹. Основною складовою горечавки жовтої є гіркі сполуки. Генціопікрин переважає кількісно, його частка становить 2-3% усієї гіркої сполуки, але гіркота амарогентину (частка якого становить приблизно 0,05%) перевищує гіркоту генціопікрину в 5000 разів, що й визначає цінність сполуки.

Вербена лікарськаВербена лікарська (Verbena officinalis) – це трав’яниста рослина сімейства Вербенові (Verbenaceae), поширена в Європі, а також Північній та Південній Африці, Північній та Південній Америці, Центральній Азії та на Близькому Сході. Це багаторічна рослина заввишки 30-75 см. Висушене листя, зібране під час цвітіння (з липня по вересень), та верхні частини стебла (трави вербени – Verbenae Herba) використовуються в лікувальних цілях. Основні біологічно активні речовини вербени включають іридоідглікозиди (наприклад, вербеналін), флавоноїди, похідні гідроксикоричної кислоти, гіркі сполуки та ефірну олію.

Бузина чорнаБузина чорна (Sambucus nigra) зустрічається майже повсюдно в Європі і Центральній Азії. Чагарник виростає до восьми метрів заввишки. Квіти бузини (Sambuci flos) використовують у лікувальних цілях. Найважливішою біологічно активною речовиною в складі квіток (понад 1%) є флавоноїди, переважно рутин. Препарати з квітів бузини чорної мають потогінну², протизапальну та дезінфікуючу дію. Їх застосовують для лікування застуди, грипу, захворювань верхніх дихальних шляхів. Настій з квітів використовують для полоскань при запальних захворюваннях горла та ротової порожнини. Багатий на антиоксиданти фруктовий сік Sambucus nigra пригнічує поширення вірусу грипу на більш пізніх стадіях захворювання, а саме, коли клітини вже інфіковані вірусом. Такий противірусний ефект може бути зумовлений його антоцианідиновими сполуками — фітонутрієнтами, які надають його плодам яскравий пурпурний відтінок ³ˈ̛⁴ˈ̛⁵.

Rumicis herba

Ймовірно, у всьому світі існує понад 200 видів щавлю. Його листя (Rumicis herba) використовують у лікувальних цілях. Разом зі щавлем звичайним (Rumex acetosa L.) використовують сухе листя та верхні частини стебла щавлю кучерявого (Rumex crispus L.) і щавлю туполистого (Rumex obtusifolius L.). Крім усього іншого, щавель містить флавоноїди та похідні гідроксикоричної кислоти, такі як галова кислота, і похідні ферулової кислоти, які мають протизапальні, протимікробні та антиоксидантні властивості.

ПервоцвітПервоцвіт (Primulae flos) зустрічається в Європі, Центральній Азії та на Близькому Сході. Ця багаторічна трава виростає до 25 см заввишки, період цвітіння – квітень-травень. У медицині використовують і корінь, і квітки первоцвіту. Суцвіття первоцвіту з чашечкою містять флавоноїди. Разом із каротиноїдами, вони надають квіткам жовтий колір. Примін – це основний алерген, який відповідає за «алергію на примули». Сировина, яка використовується для виробництва Синупрет®, проходить перевірку на вміст приміну. Для виробництва препаратів використовується лише сировина без вмісту приміну.

 

Посилання:
1. Горечавка желтая
2. Энциклопедический словарь лекарственных, эфирномасличных и ядовитых растений / Сост. Г. С. Оголевец. — М.: Сельхозгиз, 1951. — С. 50. — 584 с.
3. Eating elderberries can help minimize influenza symptoms
4. Torabian Golnoosh, Valtchev Peter, Adil Qayyum, Dehghani Fariba. Anti-influenza activity of elderberry (Sambucus nigra) // Journal of Functional Foods. — 2019. — March (vol. 54). — P. 353—360. — ISSN 1756-4646.
5. Vogl S., Picker P., Mihaly-Bison J., Fakhrudin N., Atanasov A. G., Heiss E. H., Wawrosch C., Reznicek G., Dirsch V. M., Saukel J., Kopp B. Ethnopharmacological in vitro studies on Austria's folk medicine--an unexplored lore in vitro anti-inflammatory activities of 71 Austrian traditional herbal drugs. // Journal Of Ethnopharmacology. — 2013. — 7 October (vol. 149, no. 3). — P. 750—771.