Іноді звичайний, здавалося б, нежить починає завдавати серйозних незручностей. Голова болить, в обличчі з'являється відчуття тиску і розпирання, температура збільшується, а закладеність носа наростає до вираженого дискомфорту. Саме так може проявлятися гнійний синусит - це захворювання, яке супроводжується запаленням синусів (їх також називають носовими пазухами). Така хвороба також відома як бактеріальний синусит, і вона потребує своєчасного звернення по медичну допомогу та правильного лікування.
Носові пазухи можна описати як невеликі порожнечі, які локалізуються навколо носа. Вони оточені лицьовими кістками, а всередині вкриті слизовою оболонкою, яка покликана захищати ці структури від патогенних бактерій і забезпечувати постійне зволоження. Якщо функції слизових оболонок порушуються (наприклад, на тлі застуди або впливу інших чинників), у носових пазухах створюється сприятливе середовище для активності патогенних бактерій1.
Бактерії, що потрапили в носові пазухи, можуть активно розмножуватися. Цей процес супроводжується запаленням, набряком і застоєм слизу. Згодом носові пазухи закупорюються (частково або повністю) і в них утворився гнійний секрет. Саме так відбувається розвиток гнійного синуситу.
Найчастіше розвиток такої хвороби провокують стрептококи, стафілококи, а також гемофільна паличка та моракселла. Також серед поширених збудників є пневмококи.
Дуже часто гнійний синусит розвивається як ускладнення звичайної застуди. У цьому разі хвороба проявляється другим витком симптомів - погіршенням стану після видимого полегшення. Іноді захворювання може мати й первинний характер - виникати без попереднього ГРВІ. Можливі симптоми гнійного синуситу включають:
Також гострий гнійний синусит може проявлятися сльозотечею, інколи виникає світлобоязнь, є ризик виникнення порушень зору (такі симптоми залежать від того, в якій пазусі накопичується гній під час синуситу). Зокрема, гнійний верхньощелепний синусит може даватися взнаки болем під очима та набряками в цій же ділянці.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Варто враховувати, що жовті або зелені виділення з носа та головний біль - це не ті чинники, які дають змогу однозначно поставити діагноз двосторонній гнійний синусит. Такі симптоми можуть спостерігатися і за звичайного гострого риносинуситу. Тому запідозрити гнійну інфекцію лікар може, якщо:
Сучасна медицина вважає рентгенологічне дослідження неінформативним при діагностиці гнійного синуситу - воно показує клінічну картину, типову і для гострої інфекції.
У разі підозри на розвиток ускладнень або за відсутності ефекту від проведеної терапії, лікарі призначать проведення пункції носових пазух, КТ-дослідження або ендоскопічне обстеження із забором вмісту із синусів3.
Лікування неускладненого запалення здійснюється амбулаторно - в домашніх умовах. Але як лікувати гнійний синусит визначає лікар, враховуючи клінічні ознаки хвороби та особливості пацієнта (вік, наявність супутніх проблем зі здоров'ям). Зазвичай терапія має комплексний характер і включає:
Також терапія може включати використання муколітиків для розрідження слизу і прийом протизапальних препаратів. Але багато лікарів рекомендують використовувати замість них Синупрет®. Це медикамент на натуральній основі від популярного німецького бренду Біонорика®. Він містить рослинні екстракти 5 трав, кожен з яких має потужні терапевтичні властивості. Також компоненти препарату підсилюють дію один одного. Такий ефект Синупрет® пояснюється тим, що цей засіб створено за унікальною технологією фінірингу (інноваційному поєднанні фітотерапії та інжинірингу).
Синупрет® при лікуванні гнійного синуситу чинить комплексний вплив:
Використання препарату Синупрет® з перших днів хвороби може допомогти обійтися без антибіотиків. Засіб допомагає впоратися з інфекцією. Якщо антибактеріальні препарати все ж були призначені, такі ліки посилюють їхні властивості.
Для лікування гнійного синуситу можна використовувати різні форми препарату - краплі, таблетки та сироп. Для максимально інтенсивного впливу варто вибрати Синупрет® Екстракт - він містить у 4 рази більше активних компонентів, ніж його попередник Синупрет® Форте.
Небезпека гнійного синуситу полягає в тому, що за відсутності адекватного лікування таке захворювання може поширюватися на інші структури щелепно-лицьового апарату та голови, зокрема очі, вуха, мозок, спричиняючи тяжкі ускладнення, які становлять загрозу здоров'ю та життю.
Також бактерії із синусів можуть потрапляти в кров і поширюватися по всьому організму, провокуючи виникнення сепсису (зараження крові).
Ще за неправильної терапії збільшується ризик хронізації інфекції. Хронічні гнійні синусити можуть розвиватися як у дорослих, так і в дітей. Вони характеризуються млявим хвилеподібним перебігом - періоди ремісії змінюють періоди загострення. Часті загострення значно погіршують якість життя.
Профілактика гнійного синуситу має на увазі насамперед правильне і своєчасне лікування звичайних застудних захворювань. Зокрема, під час симптомів ГРВІ рекомендується:
Також для профілактики гнійного синуситу необхідно підвищувати загальну опірність організму, уникати контактів із хворими людьми та вести здоровий спосіб життя.
Гнійний синусит - поширене захворювання, яке значно порушує якість життя і негативно позначається на працездатності. У разі виникнення такого захворювання потрібно звертатися по медичну допомогу і не займатися самолікуванням. За відсутності адекватного лікування хвороба може спровокувати важкі ускладнення.
1Derek L. DeBoer; Edward Kwon. Acute Sinusitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2Amanda S. Battisti; Pranav Modi; Jon Pangia. Sinusitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
3Anon J. B.СУЧАСНЕ ЛІКУВАННЯ ГОСТРОГО БАКТЕРІАЛЬНОГО РИНОСИНУСИТУ. Clinical Infectious Diseases 2005; 40 (Suppl 7) S479 — S488