Промивання носа в разі синуситу - це доступна і досить проста процедура, яка використовується людьми вже багато років. Вона передбачає введення в носові ходи назального розчину, наприклад, фізіологічного розчину, і її основне призначення - поліпшення носового дихання і функцій носа завдяки зволоженню слизових оболонок і видаленню секрету, що скупчився. Але наскільки ефективним є промивання носа в разі синуситу? І чи дійсно це безпечна процедура?
Здорові дихальні шляхи захищені від забруднення повітря шаром захисного секрету, що вистилає поверхню слизової оболонки носа та навколоносових пазух. Цей шар складається з епітеліальних і келихоподібних клітин, вкритих слизом, і являє собою першу лінію захисту організму від потенційно небезпечних вірусів, бактерій і грибків. Чужорідні частинки затримуються в липкому шарі слизу, а дія війок виштовхує слизовий шар із пазух у бік носоглотки. У разі розвитку риносинуситу вироблення слизу збільшується, а весь механізм його евакуації порушується1.
Якщо розвинувся синусит, промивання носа допомагає:
Питання, чи можна промивати ніс при синуситі, турбує багатьох дорослих хворих і батьків хворих дітей. На сьогодні доведено, що іригація носа є безпечною і досить ефективною процедурою. Серед можливих побічних ефектів такої процедури - місцеве подразнення, свербіж, відчуття печіння в порожнині носа, закладеність вух або біль у вухах, а також відчуття печіння в синусах. Більшість таких незначних побічних ефектів можна зменшити за допомогою модифікації техніки проведення промивання та коригування солоності розчину для промивання. Однак промивання при синуситі протипоказане за наявності:
Проведені дослідження підтверджують, що промивання носа є безпечним і ефективним методом лікування синуситу в дітей. Воно не тільки допомагає усунути симптоми хвороби, а й зводить до мінімуму необхідність хірургічного втручання (видалення аденоїдів)1.
Для промивання носа при синуситі можна використовувати різні пристрої, зокрема спеціальні неті-поти, шприци з грушею, пляшечки та пристрої для імпульсної подачі води на батарейках. Усі вони зазвичай є безпечними та досить ефективними за умови правильного використання та очищення. Зокрема, дуже важливо обполіскувати їх дистильованою, стерильною або попередньо кип'яченою водою.
Водопровідну воду не можна використовувати для промивання носа, оскільки вона недостатньо фільтрується і не обробляється. У її складі можуть бути присутніми потенційно небезпечні мікроорганізми. Тому лікарі рекомендують віддавати перевагу дистильованій або стерильній воді, яку можна купити в магазинах, також є можливість застосування кип'яченої водопровідної води.
Найчастіше в домашніх умовах рекомендують використовувати звичайний сольовий розчин. Його можна приготувати самостійно, з'єднавши 1-2 склянки дистильованої або перевареної води з ½-¼ чайної ложки не йодованої солі2.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
У більшості керівництв з лікування різних патологій носової порожнини промивання носа рекомендується як метод додаткової терапії. Проведені дослідження показують, що більш ніж у 70% пацієнтів, які страждають на хронічний риносинусит, спостерігалося поліпшення симптомів після такої процедури. Але щоб позбутися хвороби, варто дотримуватися й інших рекомендацій щодо лікування, зокрема:
Синупрет® - це натуральний препарат від відомого німецького виробника Біонорика СЕ. Він виготовляється на основі трав і може використовуватися для лікування гострого або хронічного синуситу. Синупрет® діє комплексно:
Засіб застосовують для лікування дітей від 2 років і дорослих, його випускають у кількох лікарських формах (у т.ч. у вигляді таблеток, крапель і сиропу), що дає змогу підібрати максимально зручний варіант для кожного пацієнта.
Якщо лікар рекомендує Синупрет®, інструкція із застосування такого препарату докладно розповідає про тонкощі його приймання, дозування і тривалість терапії.
Щоб провести промивання в разі синуситу, дотримуйтеся такого алгоритму дій:
Закінчивши промивання носа при синуситі в домашніх умовах, обов'язково вимийте пристрій, що використовується, і просушіть його. Це важлива умова для безпеки застосування.
Промивання носа в разі синуситу здавна практикується як ефективний метод лікування. І вчені довели, що така процедура справді може допомогти під час терапії запалення синусів - вона сприяє полегшенню носового дихання, поліпшенню загального самопочуття та профілактиці ускладнень. Щоб промивання було максимально ефективним, потрібно дотримуватися основних правил проведення такої процедури, а також використовувати для неї лише чисту воду (дистильовану, стерильну або попередньо кип'ячену). Для максимальної ефективності лікування варто поєднувати промивання носа з іншими методами терапії, наприклад, з прийомом препарату Синупрет®.
1Baharudin Abdullah, Chenthilnathan Periasamy, and Rushdan Ismail. Nasal Irrigation as Treatment in Sinonasal Symptoms Relief: A Review of Its Efficacy and Clinical Applications. Indian J Otolaryngol Head Neck Surg. 2019 Nov; 71(Suppl 3): 1718–1726.
2Is Rinsing Your Sinuses With Neti Pots Safe? Food and Drug Administration
3D. PASSALI, J. CAMBI, F.M. PASSALI. Phytoneering: a new way of therapy for rhinosinusitis. Acta Otorhinolaryngol Ital. 2015 Feb; 35(1): 1–8.