«У мене хронічний нежить!» — ці слова часто чують на прийомі Лор-лікарі. А коли починається сезон застуд, риніт з’являється практично в кожного. Тут важливо зрозуміти, що хронічний нежить — це не діагноз, а важливий симптом, який говорить про захворювання в організмі.
Нижче наведено список патологій, що виникають при хронічному риніті:
Лікування риніту в дорослих стандартне. Про нього ми розповімо нижче. Діти ж перебувають у зоні особливого ризику. Прояв хронічного риніту в малюків призводить до хронічного отиту і, як наслідок, зниження слуху, на яке батьки спочатку не звертають уваги, адже за таких отитів біль відсутній. До того ж маленька дитина не завжди може повідомити маму про дискомфорт.
Звідки з’являється хронічний риніт? Причини банальні та прості — віруси, бактерії або контакт з алергеном. Найчастіше нежить спричиняє застудні інфекції (ГРЗ, ГРВІ, грип, коронавірус та ін.). Слизова оболонка уражається вірусами, які поступово «захоплюють» всю носоглотку, знижують імунітет, пізніше виникає бактеріальна інфекція. Клітини слизової оболонки носа в цей період працюють на межі: вони посилено виділяють слиз, щоб вірус із повітря не потрапив до органів дихання.
Часто причиною хронічного нежитю стає неправильне лікування гострого риніту або його повна відсутність, сподіваючись «само пройде».
Ще однією причиною нежитю є сезонний поліноз, який часто перетворюється на хронічну форму. Особливо в тому випадку, якщо його не лікувати2.
Отже, хронічний риніт — це тривалий, млявий нежить, що виникає з різних причин, що вимагає своєї терапії.
Ознаки хронічного нежитю відомі: закладеність носа, чхання, виділення з носа, порушення загального стану. Пізніше з’являється сильний набряк слизової оболонки та виділення з носа. Потім вони змінюють свій колір (до жовтих або зелених) та консистенцію (стають густими).
Якщо проявляється хронічний риніт, його симптоми схожі, але є ряд відмінностей.
Насправді в лікуванні нежитю немає нічого складного. Досвідчений Лор-лікар допоможе в усьому розібратися. Не варто звертатися за консультацією до сусідів чи друзів — ті ліки, які допомогли одній людині, можуть не допомогти іншій. Та й без діагностики не обійтись.
Перед відвідуванням лікаря не промивайте носа й не крапайте краплі. Це «змиє» картину захворювання, у результаті поставити діагноз буде складніше. Лору не треба бачити ідеальний ніс, йому треба зрозуміти, що заважає дихати та чому. Крім того, не можна буде провести діагностику, інакше результат буде хибним.
Щодо ліків, то їх також призначає лікар. Нижче наведено кілька фармакологічних груп, які застосовують для лікування хронічного риніту:
До курсу лікування рекомендується включити Синупрет® — комбінований препарат на рослинній основі. Він ефективно відновлює процеси самоочищення слизових оболонок та дихальних шляхів, знімає запалення, допомагає зміцнити імунітет і запобігти ускладненню синуситу.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Назальний душ має особливу популярність. Його можна купити в будь-якій аптеці у вигляді аспіратора з довгою трубочкою або ємності з різними насадками «Зозуля». У цю ємність наливають воду та додають пакетик із сіллю. Потім зрошують порожнину носа.
При алергічному риніті назальний душ знижує концентрацію алергенів, гістаміну, лейкотрієнів та інших БАВ у назальному слизі. Одночасно відбувається механічне очищення носа, що дає змогу знизити дозу та забезпечити доставку ліків до рецептора-мішені3. Назальний душ універсальний — він підходить не тільки для алергічного, а і для лікування хронічного нежитю.
Терапія залежить від того, якого типу риніт — інфекційний, алергічний, неінфекційний та неалергічний (риніт у людей похилого віку, професійний, смаковий, гормональний, медикаментозний та ін.)
Наприклад, в курс лікування сенільного риніту літнім людям додатково назначають антихолінергічні місцеві препарати4.
Професійний риніт, якщо не лікувати, може ускладнитися виникненням професійної бронхіальної астми. А цей фактор ігнорувати не можна5,6.
Гормональний риніт потребує додаткової діагностики з боку інших фахівців, одного Лор-лікаря буде мало. Це пояснюється тим, що на тлі корекції гормонального фону, яку проводять гінекологи та/або ендокринологи, клініка риніту регресує.
Простудний риніт потребує додаткового призначення противірусних препаратів у загальний курс лікування риніту в дорослих.
У цій статті подано лише загальні рекомендації. Методи лікування необхідно узгоджувати з лікарем.
Стандарти діагностики хронічного нежитю наведені нижче:
При підозрі на алергічний нежить призначають визначення імуноглобулінів у крові та внутрішньошкірні алергічні тести. Якщо передбачається інфекція, то призначають бактеріологічний аналіз (посів) із носа, що допоможе виявити збудника та оцінити його чутливість до антибіотиків.
В основі профілактики простудного нежитю лежить зміцнення імунітету. Курс вітамінів, повноцінний раціон зі свіжими овочами та фруктами. Одягатися потрібно за погодою, щоб уникнути переохолодження. Для захисту від вірусу слід капати в ніс спреї на основі інтерферону. Регулярно промивайте ніс сольовими розчинами. Мірою профілактики хронічного риніту для алергіків є усунення факторів, що провокують (пил, вплив домашніх тварин, харчові продукти).
Захистити себе від хронічного риніту можна шляхом проходження медогляду: наприклад, регулярний огляд у ЛОРа допоможе вчасно виявити викривлення носової перегородки і, можливо, необхідність операції. Це допоможе уникнути появи хронічної форми риніту.
Для інших типів риніту профілактичні заходи рекомендує Лор-лікар.
1 https://www.smclinic-spb.ru/doctor/lor/zabolevania/72-chronic-cold-vazomortniy-rhinitis
2 https://stolichki.ru/index.php/stati/opyat-nasmork
3 https://cyberleninka.ru/article/n/analiz-sovremennyh-shem-lecheniya-hronicheskogo-rinita-po-dannym-ambulatornoy-sluzhby-poliklinik-moskvy
4 Pinto JM, Jeswani S. Rhinitis in the geriatric population. Allergy Asthma Clin Immunol, 2010, 6(1): 10.
5 Shusterman D. Nonallergic rhinitis: environmental determinants. Immunol Allergy Clin North Am, 2016, 36: 379-399.
6 Бабіяк В.І., Накатіс ЯА. Професійні хвороби верхніх дихальних шляхів і вуха: керівництво для лікарів. Під ред. В.І. Бабіяка, Я.А. Накатіса. СПб.: Гіппократ, 2009. 696 с.
7 https://cyberleninka.ru/article/n/sinusity-klinika-diagnostika-medikamentoznoe-lechenie